Reklama

Jest ważny plan. Chcą zmagazynować w lasach wodę, jaka "pomieściłaby się w ponad 760 basenach olimpijskich"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Spółki Aquanet S.A i Aquanet Retencja nawiązały współpracę z Lasami Państwowymi.

Odczuwalne obecnie zmiany klimatu wpływają również na roślinność, w tym tą występującą w lasach. Właśnie z myślą o wzmocnieniu ich odporności na zmiany klimatu realizowany jest projekt retencji w lasach poznańskich. By móc prowadzić te działania na jak największym obszarze miasta Aquanet S.A. i Aquanet Retencja podjęły współpracę z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu. Podpisano w tej sprawie list intencyjny.

"Od kilku dekad realizujemy jako Lasy Państwowe różne przedsięwzięcia z zakresu małej retencji. W ostatnich 3 latach, w nadleśnictwach dyrekcji poznańskiej prowadziliśmy również duży projekt z funduszy norweskich i EOG odtwarzający kluczowe dla ochrony klimatu mokradła. Dzięki tym działaniom będziemy mogli zmagazynować w lasach taką ilość wody, jaka pomieściłaby się w ponad 760 basenach olimpijskich (ok. 2 mln m3). Do tego dołączamy teraz współpracę z Aquanet S.A. i Aquanet Retencja. Każde działanie poprawiające bilans wodny w naszym otoczeniu, szczególnie tu w Wielkopolsce ma wysoką wartość przyrodniczą"- podkreśla Wiesław Krzewina, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

"Jako spółka odpowiedzialna społecznie, działająca zgodnie ze zrównoważonym rozwojem nie możemy i nie chcemy być obojętni na skutki postępujących zmian klimatu. Chcemy skutecznie im przeciwdziałać, dlatego też poszukujemy rozwiązań, które będą korzystnie wpływać na stan środowiska. Jednym z przykładów jest właśnie koncepcja magazynowania i wykorzystania wód opadowych w lasach. To innowacyjny projekt, który pozwoli na podniesienie poziomu wód gruntowych, a tym samym korzystnie wpłynie na funkcjonowanie drzew i innych roślin obecnych w lasach. Dzięki naturalnej retencji wód opadowych roślinność występująca w lasach będzie mogła czerpać w okresach suszy i niedoborów wody ze zgromadzonej "deszczówki" - dodaje Marek Borkowski, Wiceprezes Zarządu Aquanet S.A., Dyrektor ds. Rozwoju.

Pierwsza tego typu inwestycja w Poznaniu została zrealizowana w celu ratowania Rezerwatu Żurawiniec. "Rewitalizacja tego terenu stała się możliwa dzięki współpracy Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Zakładu Lasów Poznańskich, lokalnej społeczności, urzędników oraz specjalistów. Projekt polegał na wykorzystaniu wody pochodzącej z kanalizacji deszczowej. Woda ta, po oczyszczeniu była kierowana na teren rezerwatu, zasilając występującą tam roślinność. Dziś, po dziewięciu latach, możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że inwestycja ta zakończyła się sukcesem, a obecny wygląd rezerwatu potwierdza skuteczność zastosowanych rozwiązań" - przypomina Tomasz Maćkowiak rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

"W 2022 r. wspólnie z Zakładem Lasów Poznańskich uzgodniliśmy zasady współpracy. Określone zostały wówczas główne cele planowanych działań: poprawa warunków wegetacji w okresach suszy, podniesienie poziomu wód gruntowych, poprawa pracy sieci kanalizacji deszczowej i rowów, poprawa bezpieczeństwa w miejscach zastoisk wody oraz optymalizacja kosztów inwestycji poprzez stosowanie odwodnień powierzchniowych. Obecnie przygotowujemy się do uruchomienia projektowania dla inwestycji pilotażowych, które powstaną na Podolanach i Piątkowie" - wyjaśnia Hanna Madajczyk, Prezes Aquanet Retencja.

Działania będą prowadzone we współpracy z Nadleśnictwami zlokalizowanymi wokół Poznania (Babki, Łopuchówko i Konstantynowo). Będą polegały na wytypowaniu miejsc do zastosowania retencji leśnej, przeprowadzeniu koniecznych inwestycji oraz właściwej eksploatacji istniejących i nowych obiektów retencyjnych.

Jak wspomniano, lasy komunalne, obok jezior i rzek, są jednym z najważniejszych zasobów przyrodniczych Poznania. Zajmują one łącznie powierzchnię 4253 ha, co stanowi 15,2% powierzchni miasta. Ponad 61% areału lasów (2600 ha) stanowi własność komunalna Miasta Poznania, blisko 32% to lasy państwowe, a ca 7% (295 ha) lasów jest własnością innych podmiotów, głównie prywatnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
10.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro