Kompromitacja Kolejorza. Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Lech Poznań 3:1

Radość gospodarzy fot. PAP/Darek Delmanowicz

Lech Poznań ma poważny problem. Mistrz Polski przegrał wyjazdowe spotkanie z Termaliką Bruk-Bet Nieciecza 1:3. Zespół ze stolicy Wielkopolski spisał się bardzo słabo.

Trener Maciej Skorża zdecydował się na kilka zmian w wyjściowej jedenastce. Rolę napastnik pełnił Kasper Hamalainen, a na pozycji nr 10 zagrał Karol Linetty. Parę stoperów tworzyli Paulus Arajuuri i Tamas Kadar.
Lech od początku starał się zdominować rywala. Piłkarze mistrza Polski wysoko ustawiali pressing i często gościli pod bramką rywala, jednak ich akcjom brakowało dokładności.
Słonie sprawiały wrażenie wycofanych i czyhających na kontry. Taka taktyka zdała egzamin już w 16. minucie, kiedy po dobrej, szybkiej akcji lewą stroną piłka trafił do Dawid Plizgi. Ten zdecydował się na strzał z ok.14 metra. Jasmin Burić sparował piłkę przed siebie, po czym dopadł do niej Wojciech Kędziora i z bliskiej odległości skierował do siatki. Gol "załatwili" Burić i Arajuuri: ten pierwszy niepewną interwencją, drugi odpuszczeniem krycia napastnika Termaliki.
Kibice Kolejorza liczyli, że taki kubeł zimnej wody, szczególnie w upalny dzień, podziała na piłkarzy mobilizująco. Obraz gry wyglądał identycznie: Lech nieporadnie atakował, a bramkę zdobyła Termalica. W 22. minucie gospodarzy popisali się bardzo ładną, kombinacyjną akcją. Kluczowe było prostopadłe zagranie Plizgi, które umożliwiło Plevie stanięcie oko w oko z Buriciem.
Do końca połowy fani Kolejorza mieli prawo być bardzo sfrustrowani. Mistrzowie Polski grali po prostu źle i ewidentnie nie mieli pomysłu na skuteczny atak. Gospodarze byli natomiast w komfortowej sytuacji i nadal ograniczali się do kontrataków.
W przerwie trener Skorża zdjął Dariusza Dudkę i Gergo Lovrencicsa. Ich miejsce zajęli Dariusz Formella i Denis Thomalla.
Zmiany dały nowy impuls lechitom. Krótko po wznowieniu gry Dogulas ładnie dośrodkował w pole karne, a Thomalla strzałem głową posłał piłkę w poprzeczkę.
Przez pewien czas Lech miał inicjatywę, jednak wciąż brakowało skuteczności. Dobrym podsumowaniem dotychczasowych "wyczynów" lechitów było zagranie z 53. minuty: Kolejorz miał rzut wolny. Do bramki było ok. 20 metrów, ale Douglas poślizgnął się i fatalnie skiksował.
Nadzieję w serca fanów Lecha wlał Dariusz Formella, który w 69. minucie pokonał Nowaka.
Niestety, na nic więcej nie było stać Kolejorza. Groźne strzały oddawali m.in. Pawłowski i Hamalainen, ale albo okazywały się one niecelne, albo na posterunku był Nowak.
W 85. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Kolejorza. Szybko jednak zmienił swoją decyzję i postąpił słuszne: mocny strzał Formelli trafił w głowę Jareckiego, co wyraźnie pokazały telewizyjne powtórki.
W 87. minucie mistrza Polski dobił Bartłomiej Babiarz. Pomocnik gospodarzy był kompletnie niepilnowany na 16. metrze i po otrzymaniu piłki bez problemów posłał ją do siatki, obok bezradnego Buricia.
Lech przegrał w pełni zasłużenie. Mistrz Polski może i próbował grać szybko i agresywnie, jednak kompletnie to się nie udawało. Gospodarze tymczasem konsekwentnie realizowali swój plan taktyczny, prezentując przy tym wysoką skuteczność.
W siedmiu kolejkach Lech wywalczył 4 punkty, co daje obecnie 14. miejsce w tabeli. Taki sam dorobek ma 15. Podbeskidzie Bielsko-Biała.
Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Lech Poznań 3:1 (2:0)

Lech: Jasmin Burić - Tomasz Kędziora, Paulus Arajuuri, Tamas Kadar (Marcin Kamiński 60"), Barry Douglas - Łukasz Trałka, Dariusz Dudka (Dariusz Formella 46") - Szymon Pawłowski, Karol Linetty, Gergo Lovrencsics (Denis Thomalla 46") - Kasper Hamalainen.

Rezerwowi: Maciej Gostomski - Denis Thomalla, Kebbe Ceesay, Dariusz Formella, Piotr Kurbiel, Marcin Kamiński, Abdul Tetteh.

Termalica: Sebastian Nowak - Patryk Fryc, Pavol Stano, Dawid Sołdecki, Dariusz Jarecki - Bartłomiej Babiarz, Dalibor Pleva - Jakub Biskup (Emil Drozdowicz 75"), Tomasz Foszmańczyk (Mario Liczka 70"), Dawid Plizga (Bartłomiej Smuczyński 80") - Wojciech Kędziora

Rezerwowi: Adrian Olszewski - Michał Markowski, Emil Drozdowicz, Bartłomiej Smuczyński, Mario Liczka, Mateusz Kupczak, Jakub Wróbel

Bramki: Kędzior 16", Pleva 26", Formella 69", Babiarz 88",

Kartki: Trałka 24" (żółta), Douglas 34" (żółta), Pleva 39" (żółta), Sołdecki 52" (żółta), Formella 58" (żółta), Smuczyński 89" (żółta)

90
Koniec spotkania. Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Lech Poznań 1:3. Bramka dla Lecha: Formella
88
Niepilnowany Babiarz dostał piłkę na linii pola karnego i pewnym strzałem pokonał Buricia
88
3:1... koniec nadziei Kolejorza
85
Sędzia cofnął swoją decyzję. Słusznie, bo Formella trafił w głowę Jareckiego, a nie rękę