Reklama

Śmieci: w Poznaniu może być jak w Szczecinie?

fot. Tuba - archiwum
fot. Tuba - archiwum

W poniedziałek przedstawiciele Związku Międzygminnego GOAP i miejscy urzędnicy wybrali się do Szczecina, by sprawdzić jak w tym mieście poradzono sobie z odbiorem odpadów od mieszkańców. Okazuje się, że śmieci są tam zabierane częściej, a w kasie jest nadpłata w wysokości 3 milionów złotych. Tymczasem w Poznaniu trzeba łatać sporą budżetową dziurę związku.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o alternatywnych systemach odbiorów odpadów, które mogłyby zostać wprowadzone w Poznaniu. Już wtedy Bartosz Wieliński, dyrektor biura GOAP tłumaczył, że obecnie wprowadzane są pewne zmiany w funkcjonowaniu systemu.

Pojawiają się głosy, że być może sytuację GOAP (zarówno finansową jak i z odbiorem samych odpadów) poprawiłaby zmiana systemu. - Rozważamy różne opcje, szukamy nowych rozwiązań. W poniedziałek jedziemy na przykład do Szczecina, by przyjrzeć się sposobowi rozliczania opłat za wywóz śmieci na podstawie zużycia wody. Musimy jednak pamiętać, że GOAP to nie tylko sam Poznań, w którym takie rozliczenie mogłoby się być może sprawdzić, ale też okoliczne gminy - tłumaczył nam Wieliński.

Wyjazd do Szczecina rzeczywiście się odbył. Brał w nim udział m.in. Michał Grześ, radny PiS, który jako pierwszy kilka lat temu proponował, by rozliczanie za śmieci odbywało się w naszym mieście na podstawie zużycia wody. - Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że w Szczecinie odbiór odpadów wielkogabarytowych z budynków wielorodzinnych odbywa się dwa razy w miesiącu, a z domów jednorodzinnych raz na dwa lub trzy miesiące - mówi Grześ.

A to nie koniec. - Równie dobre wrażenie robi to, że w Szczecinie w ubiegłym roku odnotowano nadpłatę w wysokości 3 milionów złotych z tytułu opłat za odbiór śmieci. Te pieniądze mają być przeznaczone m.in. na likwidację dzikich wysypisk. W Poznaniu taki wynik finansowy to dziś nierealne marzenie - dodaje.

Ile płaci się za śmieci w Szczecinie? Jeśli mieszkamy w bloku, możemy rozliczać się na podstawie zużycia wody. I tak w przypadku śmieci segregowanych za każdy zużyty metr sześcienny wody płaci się 4 złote. Jeśli więc osoba zużywa 3 metry sześcienne wody miesięcznie, płaci za śmieci 12 złotych. Jeśli nie segreguje odpadów - opłata wzrasta do 5 złotych za metr. W domach jednorodzinnych sytuacja wygląda nieco inaczej - wprowadzono ryczałt. Jeśli segregujemy śmieci, płaci się 50 złotych miesięcznie, a jeśli nie segreguje się odpadów - 80 złotych. Jeśli w domu mieszka jedna osoba i zużywa do 4 metrów sześciennych wody, może się rozliczać na podstawie właśnie zużycia wody. Dzięki temu płaci mniej.

Sami pracownicy GOAP przyznają, że rozwiązania zastosowane w Szczecinie są dobre, ale dziś nie wiadomo czy zostaną wprowadzone w Poznaniu. Najpierw radni muszą przedyskutować kwestię wyjścia naszego miasta ze Związku Międzygminnego GOAP. - Uważam, że obecnie mamy na to ogromną szansę - przyznaje Grześ, który od lat jest przeciwnikiem GOAP.

Więcej o przyszłości ZM GOAP w Otwartej Antenie w Telewizji WTK o 20.35.

Czy w kwestii gospodarki odpadami Poznań powinien wzorować się na innych miastach?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.34 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro