Reklama
Reklama

Od marca zmiany w urzędach: będą problemy przez nowy system?

W piątek ruch w urzędzie jest większy niż zwykle | fot. Dąbrówka Orzech
W piątek ruch w urzędzie jest większy niż zwykle | fot. Dąbrówka Orzech

Od 1 marca działać będzie System Rejestrów Państwowych - centralna baza, dzięki której przepływ informacji między urzędami ma być znacznie łatwiejszy. Sami urzędnicy obawiają się jednak, że na początku mogą występować pewne problemy w działaniu systemu. I choć mieszkańcom ma być łatwiej, mogą też mieć dodatkowe kłopoty w załatwieniu niektórych spraw.

Od pewnego czasu informujemy na naszym portalu o zmianach m.in. w wyglądzie dowodów osobistych, jakie zajdą od 1 marca. Wszystko przez wprowadzenie Systemu Rejestrów Państwowych, centralnej bazy danych mającej usprawnić przepływ informacji między urzędami.

System ma ułatwić życie mieszkańcom. Przede wszystkim uzyskamy odpis aktu urodzenia, małżeństwa lub zgonu w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce, a nie tylko w tym, w którym dokument został sporządzony. Oznacza to jednak, że na dokument trzeba będzie poczekać dłużej niż obecnie. Nowością będzie też możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza USC (trzeba będzie zapłacić za to 1000 złotych).

Zmian jest więcej - dotyczą również wyglądu dowodu osobistego i procedury wydawania dowodu. Wniosek o dowód będzie można od marca złożyć przez internet. W nowym dowodzie nie znajdziemy już adresu zameldowania, koloru oczu i wzrostu. Nie będzie też na nim podpisu posiadacza. Wiele osób właśnie przez te zmiany zdecydowało się na wymianę dowodów jeszcze w tym tygodniu. - Jest to jakiś dokument tożsamości, bo uważam, że ten nowy to chyba porażka będzie - mówi Judyta Łakomy, która w czwartek składa wniosek o dowód. - W nowym dowodzie nie będzie w nim ani adresu zameldowania, ani podpisu. Dla mnie to żaden dokument - dodaje.

Już tydzień temu pisaliśmy jak będziemy załatwiać sprawy np. w banku posiadając nowy dowód bez adresu zameldowania. - Zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym, zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich. Związek poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem - zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Może się jednak okazać, że bank mimo wszystko zażyczy sobie od nas zaświadczenie o zameldowaniu. - Do wydania takiego zaświadczenia jesteśmy zobligowani. Takie zaświadczenie jest obarczone opłatą skarbową i trzeba będzie do nas po nie przyjść - mówi Katarzyna Wilk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMP.

Sami urzędnicy przyznają, że mają pewne obawy związane z pierwszymi dniami działania nowego systemu. - To bardzo złożony system teleinformatyczny i obawiamy się, że w tym pierwszym okresie może być utrudniony dostęp, albo prędkość tego systemu będzie niedostosowana do naszych potrzeb - podkreśla Stanisław Tamm, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej UMP. - To co również budzi nasze obawy to pogorszenie jakości usług w zakresie wydawania aktów stanu cywilnego. Obecnie możemy to robić od ręki, a w nowym systemie będzie to wymagało kilkudniowych działań w systemie centralnym.

Przez zmiany trzeba było o kilka osób zwiększyć zatrudnienie w urzędzie. - Mam nadzieję, że pozwoli nam to sprawnie świadczyć usługi. To zwiększenie bierze się m.in. z tego, że w naszym mieście będzie znaczne zapotrzebowanie na nasze usługi osób, które w naszym mieście nie mieszkają. Na przykład są to studenci, którzy będą mogli załatwić sprawy w Poznaniu - kończy Tamm.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro