Fotoplastykon od października na Starym Rynku

Domy handlowe Alfa | fot. Władysław Rut / materiały prasowe
Domy handlowe Alfa | fot. Władysław Rut / materiały prasowe

Od 10 października na Starym Rynku będzie można podziwiać nową atrakcję. W Galerii Miejskiej Arsenał stanie fotoplastykon - urządzenie, w którym dzięki specjalnym wizjerom można oglądać fotografie stereoskopowe.

Fotoplastykon to urządzenie, w którym dzięki specjalnym wizjerom można oglądać fotografie stereoskopowe. To zdjęcia tego samego obiektu, ale wykonane z różnych punktów widzenia. Dzięki temu oglądając fotografię uzyskuje się wrażenie trójwymiarowości.

W Poznaniu fotoplastykon przez lata działał w centrum miasta. - Ostatni raz w 2005 roku był on pokazywany, potem został zdemontowany - wyjaśniał w grudniu Antoni Rut, pod którego pieczą dotąd znajdowała się maszyna. Ale maszynę pokazywano jeszcze w 2009 roku w Starym Browarze. Miasto postanowiło urządzenie odkupić i przywrócić mu dawną świetność. Za sprzęt zapłacono 120 tysięcy złotych.

Urządzenie pod swoją pieczę wzięło Wydawnictwo Miejskie Posnania, które formalnie jest jego właścicielem. W grudniu, gdy ogłoszono informację o zakupie fotoplastykonu podkreślano, że jeszcze nie wiadomo gdzie maszyna stanie. Wśród rozważanych lokalizacji były m.in. Arkadia przy placu Wolności oraz kamienice na Starym Rynku. Ostatecznie zdecydowano, że najlepszym miejscem dla fotoplastykonu będzie Galeria Miejska Arsenał na Starym Rynku.

Ponieważ urządzenie jest spore, okazało się, że nie zmieści się w budynku Galerii wraz... z księgarnią Arsenał. Ta musiała się przenieść do innej kamienicy na Starym Rynku. - Po analizie, zbadaniu tego jaka przestrzeń jest potrzebna dla fotoplastykonu doszliśmy do wniosku, że trudno będzie pomieścić i księgarnię i fotoplastykon - mówił pod koniec kwietnia Piotr Bernatowicz, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał.

Początkowo zakładano, że fotoplastykon zacznie działać już w czerwcu, na imieniny Poznania. Ostatecznie jednak urządzenie zostanie zaprezentowane 10 października. - Urządzenie, pochodzące z początków XX w., po drugiej wojnie światowej stanowiło własność Władysława Ruta, pełnego pasji poznańskiego fotografa, który w swej intrygującej twórczości dokumentował m.in. wydarzenia związane z odbudową powojennego Poznania i Warszawy, organizacją Międzynarodowych Targów Poznańskich, wznoszeniem nowych osiedli czy obchodami Millennium w 1966 r. Piękno Wielkopolski uwieczniał na cenionych, przez ówczesnych odbiorców, stereofotografiach i fotografiach dwuwymiarowych. Te, które Galeria Miejska "Arsenał" zaprezentuje na wystawie towarzyszącej otwarciu fotoplastykonu, pochodzą ze zbiorów jego syna, również fotografa, Antoniego Ruta - wyjaśniają pracownicy Galerii.

Na wystawie "Polska - stereo, mono i w kolorze" prezentowane będą zdjęcia Ruta z lat 1950-1989, na których uwiecznił najważniejsze wydarzenia z Poznania oraz Wielkopolski. Część fotografii wykonano też w Warszawie.

Oficjalne otwarcie fotoplastykonu odbędzie się 10 października o godzinie 18.00. W tym dniu Galeria Miejska Arsenał czynna będzie do 22.00. W kolejnych dniach będzie można podziwiać prace fotograficzne oraz stereofotograficzne Władysława Ruta.

Fotoplastykon będzie można zobaczyć w godzinach otwarcia Galerii - od wtorku do soboty w godzinach 12.00 - 19.00 oraz w niedziele od 11.00 do 15.00. Choć wstęp do Galerii jest bezpłatny, osoby chcące skorzystać z fotoplastykonu będą musiały kupić bilet-naklejkę (normalny za 5 zł, ulgowy za 2 zł lub rodzinny dla 2 dorosłych i 3 dzieci za 10 zł).

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro