Reklama

Tragedia na Głogowskiej: "to była wzorowa rowerzystka"

Wracamy do sprawy tragicznego wypadku, do którego doszło w sobotę wieczorem na ulicy Głogowskiej. Zginęła tu rowerzystka czekająca na zielone światło na przejeździe przez ulicę. Potrącił ją samochód. Jak zapewnia jej przyjaciel, była wzorem rowerzystki. Zawsze poruszała się w kasku i dbała o to, by być widocznym na drodze.

Do tragedii doszło około godziny 20.30 na ulicy Głogowskiej. Samochód marki Seat zjechał z ulicy i śmiertelnie potrącił rowerzystkę czekającą na przejazd przez ulicę. Jak opowiada przyjaciel kobiety, była wzorem rowerzystki. Zawsze poruszała się po ulicach zgodnie z przepisami, nosiła kask. Samotnie wychowywała 7-letnią córkę, która teraz przebywa pod opieką rodziny.

W czwartkowym Gorącym Temacie na antenie Telewizji WTK (start o 20.15) goście Agnieszki Gulczyńskiej będą rozmawiać na temat kultury jazdy po poznańskich i polskich ulicach. - Oczywiste jest to, że nie można generalizować i wskazać jednoznacznie kto powoduje najwięcej zagrożeń na drodze - mówi Ryszard Fonżychowski ze stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo.

- W przypadku rowerzystów, tak jak każdego uczestnika ruchu, trzeba pamiętać o tym, by stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec kierowców, pieszych i innych rowerzystów - tłumaczy Fonżychowski. - Winę za zdarzenia raz ponoszą kierowcy, raz piesi, raz rowerzyści. Warto jednak robić wszystko, by ryzyko wypadku minimalizować - dodaje.

Według Fonżychowskiego rowerzyści powinni dbać o to, by ich rower był oświetlony, a ich ubranie posiadało odblaski i było jasne. - Nasze oczy zupełnie inaczej, lepiej, postrzegają jasne barwy niż ciemne dlatego są one bezpieczniejsze na drodze. Rowerzyści powinni też pamiętać o przeprowadzaniu rowerów po przejściach dla pieszych, a nie przejeżdżaniu przez nie.

Kierowcy również muszą uważać. - Jest to konieczne szczególnie w przypadku zielonej strzałki, która jest warunkowym pozwoleniem do jazdy, o czym kierowcy chyba zapominają. Muszą wiedzieć, że w tym czasie, gdy my na zielonej strzałce skręcamy na skrzyżowaniu, piesi i rowerzyści mają zielone. Mogą więc pojawić się na ulicy. Tutaj uważać powinni także piesi i rowerzyści.

Dobrym rozwiązaniem miałyby być działania zarządcy drogi dotyczące uwidocznienia przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów. - Mogłyby być malowane innym kolorem, przez co kierowcy otrzymywaliby jasny sygnał, że trzeba zwolnić. To nie jest drogie, wystarczy po prostu kupić inny kolor farby - zaznacza Fonżychowski. Ważna jest również edukacja. - Motocykliści poprzez akcje z hasłami "Motocykle są wszędzie" trafili do społeczeństwa i hasło utrwaliło się w świadomości. Może rowerzyści powinni pomyśleć o podobnych działaniach - kończy.

Więcej o 20.15 w Gorącym Temacie na antenie Telewizji WTK. Przypominamy również o sobotniej Masie Krytycznej. Rowerzyści przejadą ulicą Głogowską, by uczcić pamięć rowerzystki (szczegóły TUTAJ).

Kto powoduje największe zagrożenie na drogach?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro