Reklama
Reklama

Chodzież: dworzec PKP przeszedł metamorfozę

Po remoncie | fot. PKP
Po remoncie | fot. PKP

Dworzec PKP w Chodzieży jest ósmym dworcem w naszym województwie, który zyskał nowe oblicze w ramach projektu "Twoja kolej" Polskich Kolei Państwowych. Znajduje się tutaj poczekalnia dla pasażerów, kasy, toalety, a także przestrzeń, w której może się mieścić jedna z miejskich instytucji i sklepy.

W piątek odbędzie się oficjalne otwarcie wyremontowanego dworca PKP w Chodzieży. Budynek powstał w XIX wieku, ale został przebudowany 40 lat temu. Po modernizacji oddano go do użytku w 1975 roku. Od tego czasu nie był remontowany. Prace, które nadały mu nowy wygląd trwały ponad rok. - Dzięki monumentalnemu zegarowi oraz czerwonym "żyletkom" pełniącym rolę swoistej attyki chodzieski dworzec stał się jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście - informuje Piotr Kryszak, rzecznik PKP w Poznaniu.

Dworzec jest ósmym w Wielkopolsce i 46 w kraju zmodernizowanym w ramach projektu PKP "Twoja kolej". - Roboty budowlane objęły elementy zewnętrzne budynku oraz wnętrze dworca. Wymieniona i wzmocniona została konstrukcja i pokrycie dachu. Budynek został ocieplony, a elewacja otrzymała nowy tynk. Przed wejściem do budynku powstała dodatkowa ściana, na której zamontowany został duży zegar. Piętro budynku przesłoniła czerwona ażurowa balustrada. Wnętrze budynku przeszło kapitalny remont. Wymienione zostały wszystkie sieci wewnętrzne, założony monitoring, a budynek uzyskał podłączenie do miejskiego cieplika. Dworzec ma nową stolarkę okienną, drzwiową, świeże tynki wewnętrzne i nowe podłogi - dodaje.

Z nowego obiektu bez przeszkód będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Znajduje się tutaj podjazd dla wózków inwalidzkich, a także winda. Z myślą o niepełnosprawnych przygotowano również toaletę.- Na podłogach ciągów komunikacyjnych zamontowane zostały prowadnice, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym.

Pasażerowie mają do dyspozycji poczekalnię, kasy biletowe i toalety. Pozostała część wyremontowanego budynku przeznaczona ma być na działalność handlowo-usługową (340 metrów kwadratowych na parterze). Na piętrze wolna przestrzeń to ponad 550 metrów w stanie deweloperskim. PKP prowadzi rozmowy z magistratem, w wyniku których mogłaby mieć tutaj siedzibę jedna z miejskich instytucji.

Inwestycja pochłonęła 3,1 mln złotych i została sfinansowana z budżetu państwa oraz środków PKP. Projekt przebudowy przygotowała pracownia Rail Projekt.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro