Reklama
Reklama

Poznań: kiedy Inteligentny System Transportu?

fot. Katarzyna Mirż - archiwum
fot. Katarzyna Mirż - archiwum

Od kilku lat w Poznaniu mówi się o wprowadzeniu Inteligentnego Systemu Transportu na ulicach. Dzięki niemu łatwiejsze życie mają mieć nie tylko kierowcy, ale również pasażerowie komunikacji miejskiej. Zgodnie z założeniami system ma być uruchomiony na części poznańskich tras do końca 2014 roku.

Wciąż nie wiadomo kiedy ruszy system

Pod koniec stycznia ubiegłego roku pisaliśmy pierwszy raz o tym, że Centrum Sterowania Ruchem ZDM przygotowuje przetarg na realizację projektu systemu ITS (Inteligentny System Transportu) Poznań. Przetarg ogłoszono w lutym. Do końca marca 2012 chętne firmy mogły zgłaszać swoje oferty do Zarządu Dróg Miejskich.

- Finalizacja projektu ma się odbyć do końca 2014 roku i będzie obejmować obszar ulic Dąbrowskiego, Roosevelta, Głogowskiej i zachodniej obwodnicy naszego miasta - mówił rok temu Lech Gawełek, kierownik Centrum Sterowania Ruchem. Czy te założenia są aktualne? Trudno stwierdzić. - W tej chwili mogę powiedzieć tylko tyle, że procedura przetargowa wciąż trwa - mówi Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich. - Jest ona dosyć skomplikowana, wieloetapowa - dodaje.

Jak udało nam się ustalić, 29 marca 2012 roku, a więc w dniu zakończenia przyjmowania ofert w przetargu, do realizacji projektu System ITS Poznań zgłosiło się aż 17 firm. Koszt wprowadzenia systemu tylko w południowo-zachodniej części naszego miasta to około 100 milionów złotych. ZDM dostał dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 84 milionów złotych. Dodatkowe 16 milionów wyłoży miasto.

Czym jest Inteligentny System Zarządzania Ruchem? System ITS na podstawie analizy ruchu będzie umiał przeciwdziałać powstawaniu korków. Sam będzie przewidywał sytuację, by maksymalnie rozładować ruch. Ułatwi życie nie tylko kierowcom, ale też pasażerom tramwajów. Na przystankach pojawią się specjalne tablice, z których dowiemy się za ile minut podjedzie nasz tramwaj lub autobus. Takie rozwiązanie stosowane jest w wielu polskich miastach i doskonale się sprawdza.

Założenia systemu ITS:



Docelowo ITS ma działać na terenie całego Poznania. Kiedy? Tego nie wie nikt. Koszty wprowadzenia systemu są olbrzymie, a wszystko zależy właśnie od środków finansowych jakimi dysponuje miasto (a jaka jest obecnie sytuacja finansowa miasta, wie każdy).

Kupują tablice LED-owe

Do wprowadzenia Inteligentnego Systemu Transportu przygotowują się już pracownicy Infrastruktury EURO Poznań 2012, którzy zajmują się inwestycjami związanymi z transportem. - W najbliższym czasie będziemy ogłaszać wspólny przetarg, w którym będziemy wybierać firmę zajmującą się dostawą biletomatów i tablic ledowych na przedłużoną trasę PST, przebudowaną ulicę Grunwaldzką oraz trasę tramwajową na Franowo - mówi Gerard Masłowski z Infrastruktury EURO Poznań 2012.

O ile biletomaty w Poznaniu nowością nie są, inaczej jest w przypadku tablic ledowych dla komunikacji miejskiej. - W przypadku trasy na Franowo takie tablice pojawią się na przystankach Os. Lecha, Piaśnicka/Rynek, Piaśnicka/Kurlandzka oraz na pętli tramwajowej - wymienia. - Ponieważ obecnie Poznań nie posiada całościowego systemu sterowania ruchem (mowa właśnie o ITS), początkowo te tablice będą wyświetlać godziny odjazdu i przyjazdu tramwajów zgodne z rozkładem jazdy. Będą mogły się na nich dodatkowo pojawić informacje o np. awariach i wypadkach. Dzięki nim pasażerowie będą wiedzieć, że w najbliższym czasie tramwaj nie nadjedzie i lepiej udać się na inny przystanek - wyjaśnia Masłowski.

Gdy ITS zacznie działać w Poznaniu (co nastąpi w przypadku Rataj i Franowa z pewnością nie wcześniej niż za kilka lat) tablice będą mogły wyświetlać bardziej przydatne informacje. - Będą informować pasażerów o rzeczywistym czasie przyjazdu tramwaju. Po prostu już teraz przygotowujemy się do tego, by być gotowym na wprowadzenie takiego systemu na budowanych przez nas trasach - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro