Reklama
Reklama

Szkoła baletowa: kuria chce 13 milionów złotych

Archidiecezja Poznańska złożyła w piątek pozew przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości przy ulicy Gołębiej 8, w której mieści się obecnie szkoła baletowa. Kuria chce otrzymać zaległe 13 milionów złotych.

- Archidiecezja Poznańska wystąpiła na drogę sądową z powództwem przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości położonej w Poznaniu przy ul. Gołębiej 8 przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Olgi Sławińskiej - Lipczyńskiej w latach 1998-2012 - informuje ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Według przedstawicieli archidiecezji obiekt stanowi historyczną własność poznańskiego Kościoła. - W 2007 r. Skarb Państwa prawomocnie przegrał sprawę o zasiedzenie. Od tego czasu Archidiecezja Poznańska bezskutecznie domaga się poszanowania jej własności. Niestety negocjacje zakończyły się niepowodzeniem. W tej sytuacji droga sądowa okazała się jedynym rozwiązaniem - dodaje.

Archidiecezja domaga się wypłacenia zaległych 13 milionów złotych za korzystanie z budynku. Jak udało nam się ustalić, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od dłuższego czasu prowadziło negocjacje z archidiecezją na temat obiektu. Pojawiła się propozycja odkupienia nieruchomości od archidiecezji. Kuria nie wyraziła na to jednak zgody. - Jestem zaskoczony obrotem spraw - mówi Mirosław Różalski, dyrektor szkoły baletowej. - Rozmowy na ten temat trwały od lat i zapewniano nas, że stronom uda się dojść do porozumienia - dodaje.

- Trzeba było ustalić cenę za wykup gruntu pod budynkiem. Państwo chciało płacić wyłącznie za grunt, ponieważ po wojnie budynek był zrujnowany i to państwo zapłaciło za jego odbudowę. Wtedy kuria nie interesowała się obiektem. Zainteresowanie powróciło, gdy obiekt zaczął być znowu piękny - zauważa Różalski.

Archidiecezja zapowiada, że w przypadku korzystnej decyzji sądu na pewno będzie negocjować wysokość czynszu za wykorzystywanie budynku przez szkołę baletową.

Przypomnijmy, że w czerwcu bieżącego roku zakończył się spór pomiędzy miastem i kurią dotyczący budynku, w którym mieści się VIII LO. Liceum rozpoczęło swą działalność przy ulicy Głogowskiej w 1956 roku. I istnieje tam do dziś (wyprowadzka jest zaplanowana po zakończeniu obecnego roku szkolnego). O przyznanie prawa do nieruchomości od kilku lat ubiegała się Archidiecezja Poznańska. Domagała się, by miasto zwróciło Kościołowi należną własność. Ostatecznie, 22 marca 2007 roku wydano decyzję, która wskazuje jako właściciela budynków archidiecezję. Oznacza to, że archidiecezja, która jest spadkobiercą księdza Piotrowskiego (to on był kiedyś właścicielem terenu przy Głogowskiej i wybudował tu budynki, w których chciał prowadzić gimnazjum), posiada prawo do zarządzania budynkami.

W chwili, gdy miasto przegrało bój o budynki, pojawiły się głosy, że VIII LO będzie musiało opuścić obiekt przy Głogowskiej. Okazało się jednak, że Kościół, przedstawiciele miasta i szkoły doszli do porozumienia - placówka nie była zagrożona. Sytuacja zmieniła się w 2009 roku, gdy Archidiecezja Poznańska zażądała od Miasta 2 milionów złotych rocznego czynszu za korzystanie z budynku VIII LO. Takimi pieniędzmi nie dysponowały szkoła ani miasto. Ostateczne porozumienie między miastem i kurią zostało zawarte w czerwcu - miasto musi zapłacić kurii 4,5 mln złotych odszkodowania, a także płaci 50 tysięcy złotych miesięcznie za wynajem budynku.

Co sądzisz o polityce kurii w sprawie budynku szkoły baletowej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
19℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
19.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro