Reklama
Reklama

Politechnika Poznańska: wmurowali kamień węgielny

We wtorek przy ulicy Berdychowo wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Ma być gotowe za dwa lata.

Za dwa lata do nowego obiektu przy ulicy Berdychowo przeprowadzą się studenci Technologii Chemicznej, którzy obecnie uczą się w budynkach na Wildzie. - Nowy gmach będzie też wykorzystywany przez Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska. To kierunki bardzo spokrewnione z chemią i liczymy, że w przyszłości uzyskamy dzięki temu dobry efekt synergii - mówi profesor Adam Hamrol, rektor PP.

Budynek wpisze się w zabudowę kampusu Warta Politechniki Poznańskiej. Będzie też stanowił uzupełnienie nadwarciańskiego krajobrazu. W przyszłości dzięki niemu ma się poszerzyć nadrzeczny bulwar. - Mamy plany, ale oczywiście tych planów nie zrealizujemy bez współpracy z miastem - zdradza Hamrol.

Budynek Centrum Dydaktycznego WTC ma mieć łącznie pięć kondygnacji - jedną podziemną i cztery naziemne. Znajdą się w nim 3 sale audytoryjne do zajęć teoretycznych, 54 laboratoria, pomieszczenia konsultacyjne i do przechowywania materiałów dydaktycznych. Centrum wyposażono w przestronne hole, na których w otoczeniu zieleni studenci będą spędzać przerwy. Będzie tu mogło studiować blisko 3000 żaków. Nowocześnie wyposażone sale i laboratoria mają mieć łączną powierzchnię 12,8 tysiąca metrów kwadratowych. Koszt postawienia obiektu to blisko 80 milionów złotych.

Również we wtorek odbyło się oficjalne otwarcie budynku Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii Politechniki Poznańskiej, w którym od tego semestru uczą się już studenci. - Studenci są zadowoleni. My cieszymy się, że mogliśmy taką ofertę im złożyć - mówi profesor Karol Nadolny, prorektor PP.

W obiekcie zastosowano nowoczesne technologie. Dotykowe telebimy i infokioski są tutaj na porządku dziennym. - Politechnika, jako reprezentant nauk technicznych musi nadążać za współczesną techniką, a najlepiej żebyśmy ją wyprzedzali. To jest odbicie tego na czym się znamy, co możemy pokazać i wykorzystać - tłumaczy Nadolny.

W centrum znajduje się osiem sal dydaktycznych, każda po 95 miejsc. Dodatkowo, studenci mogą się tu uczyć w mniejszych salach dydaktycznych, laboratoriach i pokojach konsultacyjnych. Całkowita powierzchnia dydaktyczna ma 13 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji to blisko 70 milionów złotych. Ponad połowa pochodzi z dofinansowania unijnego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
32.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro