Reklama

Politechnika: wmurują kamień pod Centrum Dydaktyczne

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Politechnika Poznańska się rozbudowuje. W najbliższych dniach odbędzie się oficjalne otwarcie już funkcjonującego Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii. Równocześnie, również na kampusie Warta, wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej.

Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii powstało u zbiegu ulic Jana Pawła II i Berdychowo. Pomysł, by rozpocząć budowę nowego kompleksu, narodził się już sześć lat temu, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na kierunki techniczne na uczelniach. Politechnika Poznańska, by sprostać oczekiwaniom studentów, zaczęła więc myśleć o powiększaniu swojej bazy dydaktycznej.

Już w 2006 roku opracowano koncepcję architektoniczną centrum. Następnie krakowska firma KV Kontrapunkt przygotowała kompleksowy projekt budowlany. Prace na budowie rozpoczęły się w 2009 roku. Od początku zakładano, że inwestycja zostanie zakończona pod koniec 2011 roku. Terminu udało się dotrzymać. Pierwsi studenci weszli do obiektu wraz z nadejściem nowego semestru - kilka miesięcy temu.

W centrum znajduje się osiem sal dydaktycznych, każda po 95 miejsc. Dodatkowo, studenci mogą się tu uczyć w mniejszych salach dydaktycznych, laboratoriach i pokojach konsultacyjnych. Całkowita powierzchnia dydaktyczna ma 13 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt inwestycji to blisko 70 milionów złotych. Ponad połowa pochodzi z dofinansowania unijnego.

A to nie koniec inwestycji Politechniki Poznańskiej. 26 czerwca odbędzie się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej. Wizualizacje okazałego budynku przygotowano już w 2010 roku. Zdecydowano również, gdzie powstanie - obok Centrum Wykładowo-Konferencyjnego przy ulicy Berdychowo.

Budynek Centrum Dydaktycznego WTC ma mieć łącznie pięć kondygnacji - jedną podziemną i cztery naziemne. Znajdą się w nim 3 sale audytoryjne do zajęć teoretycznych, 54 laboratoria, pomieszczenia konsultacyjne i do przechowywania materiałów dydaktycznych. Centrum wyposażono w przestronne hole, na których w otoczeniu zieleni studenci będą spędzać przerwy. Będzie tu mogło studiować blisko 3000 żaków. Nowocześnie wyposażone sale i laboratoria mają mieć łączną powierzchnię 12,8 tysiąca metrów kwadratowych.

Koszt postawienia obiektu to blisko 80 milionów złotych. Prace mają potrwać niespełna 2 lata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro