Marsz Wyzwolenia Konopi w sobotę w Poznaniu

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

"Global Marijuana March", w polskiej wersji "Marsz Wyzwolenia Konopi", to szereg corocznych, pokojowych manifestacji na rzecz legalizacji marihuany. 7 maja przejdzie przez Poznań. Już od piątku w naszym mieście odbywa się mini-festiwal konopi: pokaz filmu i wernisaż.

Program:

6 maja 2011 - Pokaz filmu na temat medycznej marihuany
godz. 18,Klub 8-bitów, ul. Garbary 72

6 maja 2011 - MICHAŁ PAULI - WERNISAŻ MALARSTWA
godz. 18:30 - 21:30, Coffilia Żydowska 29, Poznań

7 maja 2011 - Marsz Wyzwolenia Konopi / Global Marijuana March

O godz. 14.00 zbiórka pod Operą, przejście przez ul. Fredry. Początkowi właściwego marszu o 16.20 ma towarzyszyć występ Donguralesko. O godz. 18.00 happening "nasionko do nieba" na pl. Wolności.


Manifest organizatorów:

Domagamy się od Rządu RP podjęcia uczciwej debaty społecznej na rzecz racjonalnej polityki narkotykowej !

Żądamy uznania naszych praw i zaprzestania kryminalizacji 3 mln obywateli naszego kraju, którzy rekreacyjnie posiadają przy sobie niewielkie ilości środków psychoaktywnych na własny użytek.
Nasze postulaty to depenalizacja (nie karanie) posiadania do 30 gram ziela konopi oraz możliwość uprawy do 3 krzaków konopi na własny użytek.

MANIFEST DLA SPRAWIEDLIWEJ I EFEKTYWNEJ POLITYKI NARKOTYKOWEJ

Jako Organizacje Pozarządowe zaniepokojone rosnącym wpływem handlu niedozwolonymi narkotykami, oraz globalną polityką ich kontroli, pragniemy zaprezentować następujące wnioski i propozycje.

Głosimy iż polityka kontroli narkotyków obecnie obowiązujące w większości krajów, a która została stworzona zgodnie z Międzynarodową Konwencją Narkotykową (1961, 1971 i 1988) okazuje się nieskuteczne w walce z handlem nielegalnymi narkotykami, a wręcz stymuluje jego rozwój.

Polityka ta jest szkodliwa i działa przeciwko najsłabszym ogniwom łańcucha nielegalnych narkotyków (konsumentów narkotyków, kurierów, populacji kultywującej narkotyki lub rośliny używane do produkcji narkotyków) którym grozi nieproporcjonalnymi negatywnymi konsekwencjami. Do tych konsekwencji należą:
a) Naruszenie podstawowych praw człowieka (politycznych, ekonomicznych, kulturowych, zdrowotnych itp.);
b) Kryminalizacja i dyskryminacja powodujące odrzucenie na margines społeczny konsumentów narkotyków, farmerów którzy kultywują zakazane rośliny oraz biedną część społeczeństwa uwikłaną w produkcje i dystrybucję zakazanych substancji;

c) Nadużywanie funduszy przeznaczonych dla organów ścigania, które mogły by być lepiej wykorzystane na ustanowienie adekwatnych programów prewencji, redukcji szkód oraz terapii uzależnień;

d) Szkody wyrządzone Środowisku poprzez nieodpowiednie metody walczenia z problemem narkotyków

e) Naruszenie suwerenności państw które podpisały Międzynarodową Konwencje Narkotykową a w szczególności państw które uważane są za producentów narkotyków.

f) Erozję Systemu Prawnego poprzez stworzenie narodowych i międzynarodowych organów kontroli narkotyków które działają wbrew zasadom demokracji, a także poprzez rozwój arbitralności i korupcji.
Dlatego uważamy że obecna polityka kontroli narkotyków jest niewystarczająca, nieefektywna i stanowi główną przeszkodę w wprowadzeniu innowacyjnych strategii walki z problemem narkotyków zarówno na globalnym jak i lokalnym poziomie. Obawiamy się że dalsze postępowanie zgodnie z obowiązującą polityką doprowadzi do pogorszenia się sytuacji i wzrostu braku zaufania do tej polityki przez społeczeństwo.
Dodatkowo, pragniemy zauważyć że obecna polityka działa w kontekście ekonomicznej globalizacji i liberalizacji handlu, które to procesy mogły stworzyć warunki uniemożliwiające efektywne jej działanie.

Uważamy że prawa narkotykowe powinny zostać podporządkowane zasadom głoszonym przez Uniwersalną Deklaracje Praw Człowieka, Konwencje o Różnorodności Biologicznej, oraz innym traktatom międzynarodowym. Myślimy głównie o takich zasadach które gwarantują respektowanie praw socjalnych, ekonomicznych, politycznych oraz zróżnicowanie kulturowe wszystkich istot ludzkich. Wierzymy że prawa te powinny zająć się przede wszystkim stworzeniem struktur pozwalających zredukować ewentualne szkody które może spowodować produkcja, handel oraz konsumpcja nielegalnych narkotyków.
Proponujemy żeby Rządy powzięły następujące kroki usprawniające polityki kontroli narkotyków, a poprzez to zwiększające ich efektywność, żywotność i wiarygodność.

a) Nie karanie uprawy roślin narkotycznych na małą skale oraz stworzenie ekonomicznych, politycznych i socjalnych struktur formalnych będących akceptowalnych przez wszystkie zainteresowane sektory tak aby stworzyć realną alternatywę do uzależnień od tych roślin.

b) Zawieszenie działań siłowych dążących do zlikwidowania problemu narkotykowego oraz zaprzestanie działań mających negatywny wpływ na Środowisko oraz zdrowie ludzkie takich jak dewastowanie dużych upraw za pomocą środków chemicznych i biologicznych.

c) Wyłączenie z działań antynarkotykowych wojska, włączając w to demilitaryzację regionów upraw nielegalnych roślin.

d) Nie karanie konsumpcji narkotyków i poszukiwanie alternatywnych dróg regulacji tej konsumpcji będących socjalnie i kulturowo akceptowalnych dla lokalnych konsumentów oraz stworzenie narzędzi redukujących szkody, umożliwiających prewencje oraz terapie problematycznej konsumpcji narkotyków.

e) Zarzucenie jakichkolwiek kontroli legislacyjnej narkotyków które są niezgodne z uniwersalnie akceptowalnymi prawami człowieka.

f) Zagwarantowanie wszystkich praw odnoszących się do pluralistycznego społeczeństwa demokratycznego, charakteryzowanego przez tolerancję, otwartość, w szczególności prawa do wolności słowa i poglądów w zakresie narkotyków, dla wszystkich osób.

g) Zagwarantowanie suwerenności narodów, w szczególności krajów, które uważane są za producentów narkotyków.

h) Zagwarantowanie przejrzystości w używaniu pieniędzy i dóbr skonfiskowanych w przypadku nielegalnego handlu narkotykami, oraz zapewnienia że te pieniądze i dobra zostaną użyte dla dobra społecznego.
Ponadto, proponujemy stworzenie nowych metod klasyfikacji substancji psychoaktywnych, bez względu na to czy obecnie są one legalne czy nie. Metody te powinny być oparte o dane naukowe i powinny określić stopień zagrożenia jakie powodują poszczególne substancje dla zdrowia ludzkiego.
Bazując na rozważaniach i propozycjach zamieszczone w powyższym tekście, nawołujemy Rządy Świata do zmiany Międzynarodowej Konwencji Narkotykowej (1961, 1971, 1988) tak aby zezwalała na eksperymentowanie z alternatywnymi politykami narkotykowymi (które mogą doprowadzić do legalizacji pewnych substancji) i które mogą stanowić źródło cennych lekcji w poszukiwaniu po prostu efektywnej polityki narkotykowej,

Wiedeń 15 Marca 1998

Termin ‘Organizacje Pozarządowe’ jest używany w tym dokumencie w najszerszym znaczeniu, tak aby obejmować wszystkie popularne stowarzyszenia, instytucje i organizacje.

Międzynarodowa Koalicja Organizacji Pozarządowych pracująca nad efektywną polityką w zakresie narkotyków pragnie zaprezentować następujący Manifest. Członkowie tej koalicji w pełni popierają myśli wyrażone w tym Manifeście. Jednakże wspierają oni go tylko w zakresie w którym mają kompetencje, w innych zakresach uznają wiedzę i doświadczenie innych organizacji będących członkami koalicji.


Źródło: www.konopie.info

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro