Pogoda jutro Pogoda Poznań
112
Ruszył nabór do przedszkoli
mk | aktualizacja: Poniedziałek, 1 marca 2010 roku, godzina 10:18

W poniedziałek 1 marca ruszył nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w poznańskich szkołach. Karty zgłoszeń należy składać do 26 marca br. Zapisanie się nie jest trudne, jednak miejsc w publicznych przedszkolach nie starczy dla wszystkich. Koszt wysłania do nich dziecka to około 300 zł miesięcznie. W znacznie droższych przedszkolach niepublicznych rodzice rezerwują miejsca nawet z 2-letnim wyprzedzeniem.

Od września br. poznańskie maluchy będą miały do dyspozycji 13 540 miejsc w przedszkolach publicznych i około 3000 miejsc w niepublicznych. Statystycznie samych tylko 3, 4 i 5-latków jest więcej, bo 15 900. Poznańskie dzieci w wieku od 3 do 6 lat są przyjmowane do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach według jednolitych zasad. Rodzice mogą wybrać dowolną placówkę w mieście. Kartę zgłoszeniową dla dziecka można odebrać w nich od dzisiaj osobiście, lub znaleźć ją na stronie Urzędu Miasta www.poznan.pl w zakładce „dziecko”.


Do dnia 26 marca br. należy złożyć wypełnioną kartę zgłoszeniową tylko w tym przedszkolu lub szkole, które wskazało się na pierwszej stronie karty. Każdy rodzic wpisuje tam swoje upatrzone przedszkole, a pod spodem dwie placówki „rezerwowe”, na wypadek, gdyby w wybranym w pierwszej zabrakło miejsc.

26 kwietnia 2010 r. o godz. 15:00 listy dzieci przyjętych do przedszkoli zostaną wywieszone w placówkach. Nieprzyjęte trafią na listę rezerwową. Podczas naboru nie można opierać się na zdolnościach dziecka, ani kolejności zgłoszeń. Większe szanse na przyjęcie do przedszkola mają dzieci z rodzin zastępczych, z niepełnosprawnymi rodzicami, obojgiem rodziców pracujących lub wychowywane przez osobę samotną. Samotność musi być udokumentowana pisemnym oświadczeniem, aktem urodzenia dziecka lub dokumentem rozwodowym. Czasem też dziecko ma większe szanse dostać się tam, gdzie uczęszcza już jego rodzeństwo. Poza ogólnymi kryteriami naboru, każde publiczne przedszkole może mieć swoje własne zasady, z którymi można się zapoznać w placówce.

Dziecko do przedszkola trzeba zapisywać na każdy kolejny rok szkolny. Można wtedy zmienić przedszkole, składając dokumenty do nowej placówki i informując o tym wcześniej dyrektora poprzedniej. Rodzicie mogą zapisać dzieci w wieku 5 i 6 lat do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Mają też możliwość posłać 6-latka do I klasy podstawówki.

Miesięczne czesne w przedszkolu zostało ustalone przez Radę Miasta na poziomie 159 zł. Do tego dolicza się dzienną opłatę za wyżywienie, czyli tzw. „wsad do kotła” wysokości około 5 – 6,50 zł. Sprawia to, że co miesiąc rodzic jest obciążony około 300-złotową opłatą. Jak usłyszeliśmy w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta, co miesiąc na utrzymanie jednego przedszkolaka w publicznej placówce kasa miasta wydaje około 600 zł, a czasem nawet do 1000 zł.

W przedszkolach niepublicznych ceny się bardzo różnie. Niektóre są również wspierane z kasy miasta i płaci się w nich podobne czesne. W innych płaci się miesięcznie około 1000 zł lub więcej. Mogą też wymagać podobnej wielkości opłaty wpisowej. Za tą cenę można otrzymać m.in. angielski dwa razy w tygodniu, zajęcia z logopedą, rytmikę i inne korzyści, wedle rynkowego zapotrzebowania. W najpopularniejszych przedszkolach pojawiają się rezerwacje nawet od rodziców dopiero rocznych dzieci. W rekrutacji decyduje tam zazwyczaj kolejność zgłoszeń.

Od września 2010 r. rok szkolny rozpocznie się również w publicznym przedszkolu nr 46 na ul. Księżycowej na Grunwaldzie. Jego nowa siedziba powstała kilkaset metrów od tej, która spłonęła 2 lata temu. Przez ostatni rok przedszkole nr 46 istniało tylko na papierze, jednak już od września br. znajdzie w nim miejsce 175 dzieci.

NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Wierzbięcice: ścigali się ojciec i syn, zginął ojciec policjanta
Wracamy do tragicznego wypadku, do którego doszło w poniedziałek około godziny 11.00 przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice i Świętego Czesława. Kierowcy BMW i Citroena mieli się ścigać po ulicy. Ostatecznie 19-latek bez uprawnień prowadzący BMW potrącił dwi
Czytaj więcej | Wtorek, 2015.03.24 08:41
W Tunezji zginął 31-letni mieszkaniec Poznania, pracownik Urzędu Miasta
Jakub Jędrzejewski, zastępca prezydenta Poznania, jako pierwszy na swoim profilu na Twitterze poinformował, że w ataku terrorystycznym w Tunezji zginął mieszkaniec Poznania, który był równocześnie pracownikiem Urzędu Miasta. Potwierdza to wojewoda.
Czytaj więcej | Piątek, 2015.03.20 09:52
 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.