Reklama

Duża inwestycja na finiszu. W Poznaniu powstają nowoczesne bloki gazowe, już w maju będą testowane

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Prace przy budowie dwóch nowych bloków gazowych na terenie poznańskiej elektrociepłowni weszły w finalną fazę.

Projekt, który jest już zrealizowany w ponad 89%, stanowi istotny element konsekwentnie realizowanej przez Veolię Energię Poznań strategii odejścia od węgla do 2030 roku. Budowa bloków gazowych w Poznaniu zmniejszy emisję CO2 aż o 35%. Prace na budowie przebiegają zgodnie z harmonogramem, co pozwala na rozpoczęcie testów instalacji technologicznej, tzw. prac rozruchowych. Rozpoczęcie testów nowych instalacji planowane jest już w maju.

"Trwające obecnie prace montażowe są kluczowe dla budowy powstających bloków gazowych. Ich całkowite ukończenie pozwoli na rozpoczęcie prac rozruchowych, które stanowią ostatni etap realizacji inwestycji. Nadrzędnym celem rozruchu jest sprawdzenie, czy inwestycja została wykonana prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami bezpieczeństwa. Uzyskanie prawidłowych wartości pomiarowych, gwarantowanych kontraktem, stanowi podstawę do przekazania inwestycji do użytkowania"- tłumaczy Jan Pic, dyrektor generalny i prezes zarządu Veolia Energia Poznań.

"Wszystkie realizowane prace przygotują instalację do kolejnego etapu testów, tym razem na gorąco, czyli z użyciem zasilania urządzeń energią elektryczną, gazem oraz wodą sieciową. Ten etap zaplanowany jest na czerwiec. Uruchomienie instalacji już na przełomie 2024 i 2025 roku Planowane przekazanie do eksploatacji nowych bloków gazowych o łącznej mocy cieplnej do 214 MW i mocy elektrycznej do 114 MW, nastąpi na przełomie 2024 i 2025 roku" - tłumaczy Piotr Izydorski z Veolia Poznań.

Jak wskazano, poznańskie bloki gazowe będą wyposażone w nowoczesne i niezawodne turbiny gazowe typu SGT-800, które umożliwiają również współspalanie wodoru. Innowacyjna technologia pozwoli także na wykorzystanie biometanu, którego potencjał jest w Polsce konsekwentnie rozwijany.

Nowy system kogeneracji gazowej w Poznaniu zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz zapewni czystsze powietrze dla miasta. "Nowoczesne bloki gazowe będą produkować rocznie do 800 GWh energii elektrycznej oraz do 3,5 tys. GJ ciepła. Projekt przyczyni się również do odejścia od spalania węgla, ograniczając jego transport w skali 6,5 tysiąca wagonów rocznie przy jednoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Efekt środowiskowy w zakresie redukcji emisji CO2 wyniesie 390 tysięcy ton rocznie, co można porównać z pochłanianiem dwutlenku węgla przez ok. 40 tysięcy hektarów lasu"- dodaje rzecznik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro