Reklama

5 nieoczywistych pomysłów na wycieczkę za miasto

Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera
Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera

Robi się coraz cieplej, więc zaczynasz szukać możliwości odpoczynku poza miastem. Możesz wybrać powszechnie znane i lubiane miejsca, ale to czasami prowadzi do rozczarowań - nadal będzie tu tłoczno i gwarno. Czy w tym roku uda Ci się znaleźć mniej popularne, ale równie piękne zakątki?

Sprawdź moje propozycje!

Zanim jednak odwiedzisz nowe miejsca, zastanów się nad opisanie ich w sieci. Ponieważ nieoczywiste cele wycieczek wabią użytkowników, masz szansę to wykorzystać do tworzenia bloga.

Opisując najlepsze miejscówki, zyskasz dodatkowe źródło dochodu. To idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wystarczy wybrać odpowiedni kreator stron, wyszukać cel na nadchodzący weekend, a potem potem zamieścić swoje spostrzeżenia i fotografie.

Przekonaj się, jakie to proste!

Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera

Muzeum podróżnika Arkadego Fiedlera to idealny cel wycieczki dla tych, którzy chcą zobaczyć coś nietuzinkowego. Niech nie zwiedzie Cię nazwa miejsca! Muzeum to nie tylko

Na mniejszych i większych odkrywców czekają:

  • kopie rzeźb pradawnych kultur w skali 1:1 (w tym głowa olmecka z Meksyku, aztecka bogini życia i śmierci oraz posag tolteckiego wojownika),

  • replika statku Kolumba Santa Maria,

  • ekspozycja Tajemniczy Świat Indian,

  • tajemnicza Piramida.

Najpierw jednak słowo o samym podróżniku. Arkady Fiedler był zafascynowany podróżami i przyrodą, co popchnęło go do odwiedzenia odległych zakątków świata. Opisał niektóre w nich w książkach: "Kanada pachnąca żywicą". "Dziękuję ci, kapitanie", "Rio de Oro". "Dzikie banany", "Zdobywamy Amazonkę" oraz "Ryby śpiewają w Ukajali". Niestety, uczniowie podstawówki znają pisarza głównie z lektury "Dywizjon 303" (notabene niezwiązanej z podróżami i przyrodą).

Arkady Fiedler wiele z tych pozycji napisał właśnie w willi w Puszczykowie. To tutaj odpoczywał, odnajdywał spokój i równowagę. Uczucia te udzielają się też turystom spacerującym po ogrodzie. Ponadto wewnątrz budynku mogą oni podziwiać liczne eksponaty przywiezione z Afryki, Azji i obu Ameryk. Wśród nich znalazły się trofea ludzkich głów, rzeźby i maski obrzędowe oraz zbiór instrumentów muzycznych.

Na miejscu jest mała kawiarnia i bezpłatny parking. Niestety za sam wstęp należy zapłacić.

Osowa Góra

Moja atrakcja numer dwa spodoba się fanom transportu kolejowego. W okolicy Wielkopolskiego Parku Narodowego będą mogli się bowiem przejechać drezyną! Ale to oczywiście nie wszystko. Będąc już na miejscu, z pewnością wejdą na wieże widokową, skąd rozpościera się widok na Jezioro Kociołek oraz Park Narodowy.

O tym ostatnim warto napisać coś więcej. Na terenie Wielkopolskiego Parku narodowego znajduje się aż 18 obszarów ochrony ścisłej. Jedna z nich "Osowa Góra - Jeziory" prowadzi przez szczególnie malownicze tereny leśne. Ścieżka została przygotowana z myślą o małych grupach z przewodnikiem i ma około 5 kilometrów. Czas spędzony na podziwianiu dziewiczej części Parku i przyglądaniu się rzadko spotykanym roślinom na pewno nie okaże się stracony!

Muzeum Pałac w Rogalinie i Rogaliński Park Krajobrazowy

Pisałam już o zapotrzebowaniu na strony internetowe opisujące lokalne atrakcje (pamiętaj, żeby przed wyborem narzędzia sprawdzić ranking kreatorów stron!). Teraz wyznaczę Ci konkretny kierunek: wśród celów weekendowych wycieczek powinien znaleźć się Pałac w Rogalinie i otaczający go Park Krajobrazowy. Dla wielu rodzin jest to jedno z najlepszych miejsc wypadowych!

Zwiedzanie można zacząć od pałacu-rezydencji Raczyńskiego. Jednak największe wrażenie zwykle wywołuje ogród i park pełen sędziwych dębów. Najsławniejsze okazy - pomniki przyrody Lech, Czech i Rus - mają już niemal 700 lat!.

Wśród innych atrakcji warto wymienić:

  • dawny czworak (dziś: kasa biletowa),

  • gabinet Edwarda Raczyńskiego (dziś: sklepik),

  • galerię malarstwa,

  • dawną drewutnię,

  • powozownię,

  • stajnię,

  • Dąb Edwarda,

  • polanę rekreacyjną,

  • rozlewiska nadwarciańskie.

Powierzchnia parku wynosi ponad 126 kilometrów kwadratowych i obejmuje ścieżki dydaktyczne oraz trasy rowerowe. To więc idealne miejsce zarówno do leniuchowania, jak i większych aktywności.

Port Nowy Młyn i spływ rzeką Wełna

Tym, którzy kochają wodę i wiosłowanie spodoba się z kolei Port Nowy Młyn. Można tu zorganizować jednodniowy spływ kajakiem. Sama rzeka Wełna ma opinię spokojnej, dlatego w spływie mogą uczestniczyć także dzieci. Na końcu trasy warto zamówić ognisko i spędzić miły wieczór w gronie przyjaciół.

Wełna to prawobrzeżny dopływ Warty i płynie między innymi przez Rogowo, Janowiec Wielkopolski, Mieścisko, Rogoźno i Oborniki. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej urozmaiconych szlaków kajakowych w całym województwie. Przepływa przez 12 jezior, wije się wśród lasów, łąk i pól (w górnym i środkowym biegu) oraz przybiera charakter rzeki górskiej (w dolnym brzegu). Na rzece zostały utworzone trzy wodne rezerwaty przyrody: Promenada, Wełna i Słonawy.

Jest tu co zwiedzać i o czym pisać!

Jezioro Miejskie w Puszczy Zielonce

Jezioro Miejskie ma niewiele wspólnego ze swoją nazwą. To raczej ukryty skarb Puszczy Zielonki. Woda jest tu krystalicznie czysta, plaża piaszczysta a krajobraz urozmaicają

Ale najważniejsze jest chyba to, że Jezioro Miejskie nie jest zbyt popularne, więc odnajdą się tu miłośnicy cichego, spokojnego plażowania. Jedyną niedogodnością jest brak odpowiedniego parkingu - spory kawałek trzeba przejechać drogą leśną. Zejście nad samą wodę również jest dosyć strome.

Wokół jeziora poprowadzona jest nieoznakowana ścieżka o długości około 3 kilometrów, Ale uwaga! Spacer utrudniają zwalone drzewa, co może być przeszkodą do spacerowania z małymi dziećmi lub dla osób z niepełnosprawnościami.

Podsumowanie

W okolicy Poznania jest wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić chociaż raz. W tym artykule starałam się wskazać te, które są nie tylko piękne, ale też mniej popularne. A może Ty znasz ich więcej i chciałbyś to opisać na własnej stronie internetowej?

Jeśli tak, nie zwlekaj! Jest jeszcze tyle do odkrycia i do opowiedzenia innymi!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro