Reklama

Jest nowy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. W Wielkopolsce liderem nie jest Poznań

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

Polski Alarm Smogowy wraz z Heal Polska opublikowali raport dotyczący smogu.

- Analiza ostatniego sezonu grzewczego pokazuje, że najwięcej smogowych rekordzistów znajduje się na południu kraju: Nowej Rudzie, Suchej Beskidzkiej i Żywcu, gdzie mieszkańcy oddychali mocno zanieczyszczonym powietrzem aż przez ponad 2-3 miesiące. Zdaniem lekarzy wystarczy tylko kilka godzin wdychania smogu, by pojawiły się złe samopoczucie, bóle głowy, ataki astmy i duszności - czytamy w opracowaniu.

W raporcie pod uwagę brano okres od 1 października 2022 roku do 31 marca bieżącego roku. - Mimo ciepłej zimy wiele miejscowości w Polsce miało fatalny stan powietrza. Na 211 miejscowości objętych monitoringiem pyłów zawieszonych PM10 aż 180 nie spełniało rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącej maksymalnej liczby "dni smogowych", czyli takich o zbyt wysokim stężeniu pyłu PM10 - wyjaśniają autorzy raportu.

Podobnie jak przed rokiem, najgorzej było w Nowej Rudzie, gdzie odnotowano 96 dni z przekroczeniem normy WHO. Drugie miejsce zajęła Sucha Beskidzka (79 dni), a trzecie Żywiec (72 dni). To właśnie w Żywcu odnotowano najwyższe średnie stężenie dobowe pyłu PM10. Było prawie 5-krotnie wyższe niż zaleca WHO.

Co z Wielkopolską? Wśród piętnastu miast z najwyższą liczbą dni smogowych w Polsce znalazł się jeden przedstawiciel naszego województwa. Tak jak w ubiegłym roku jest to Mosina. Uplasowała się na 9. pozycji z 50 dniami z przekroczeniem normy WHO. W przypadku miejscowości z najwyższym średniodobowym stężeniem PM10 w trakcie sezonu grzewczego w pierwszej dziesiątce znalazł się Nowy Tomyśl, gdzie najwyższe stężenie średniodobowe pyłu PM10 wyniosło 136 przy rekomendowanym 45 ug/m3.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieje. 45 interwencji w regionie. Powalone drzewa także w Poznaniu
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
17.78 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro