Reklama

Poznań wspiera szkolnictwo zawodowe. Są kursy dla uczniów, studia podyplomowe dla nauczycieli i nowoczesny sprzęt

fot. UMP
fot. UMP

Celem projektów edukacyjnych jest wzmocnienie systemu kształcenia zawodowego w Metropolii Poznań.

Szkoły zostały wyposażone w nowe meble oraz sprzęt, pomocny w praktycznej nauce zawodu, m.in. komputery, samochody do nauki jazdy czy specjalistyczne narzędzia i urządzenia, np. do pracowni fryzjerskich, gastronomicznych, elektrycznych. Właśnie zaprezentowano wybrane projekty realizowane przez Miasto Poznań, w partnerstwie z Powiatem Śremskim oraz Gminą Oborniki.

Cieszę się, że Miasto Poznań maksymalnie wykorzystało dostępność środków zewnętrznych na doposażenie poznańskich szkół średnich. W ten sposób zrealizowaliśmy oczekiwania uczniów i nauczycieli, którzy marzyli o nowym sprzęcie do praktycznej nauki zawodu, a także wsparliśmy młodych ludzi w kształceniu poprzez praktyki i staże, co jest też ważne z punktu widzenia pracodawców - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Rozwój szkolnictwa zawodowego jest jednym z priorytetów Miasta. To element naszej tradycji, pracy, poznańskiego rzemiosła i rodzimej przedsiębiorczości. Za nami jeden z etapów, przed nami kolejne - dodaje.

Dla przykładu urzędnicy wymieniają, że uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych zyskali 3 nowe auta (2 przeznaczone do nauki jazdy i 1 osobowe). Do Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych zakupiony został samochód dostawczy. Natomiast młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego może już korzystać z nowoczesnych pieców, wędzarni, komory fermentacyjnej czy urządzenia do mielenia mięsa, tzw. wilka. Poznańscy uczniowie uczestniczyli też w licznych kursach zawodowych czy stażach.

Wsparcie otrzymali także nauczyciele poznańskich szkół. W ramach projektu 19 nauczycieli kształcenia zawodowego ukończyło branżowe studia podyplomowe, a kolejnych 26 studia podyplomowe z zakresu doradztwa zawodowego, uzyskując tym samym kwalifikacje doradcy zawodowego - informują miejscy urzędnicy.

Naszymi projektami objęliśmy 19 szkół zawodowych i techników, co pozwoliło poprawić jakość kształcenia w 42 zawodach. Niemal 800 uczniów odbyło ponad 113 tys. godzin płatnych staży zawodowych i praktyk. Całkowita wartość naszych projektów to prawie 27 mln zł - mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. Za sukcesem tej inicjatywy stoi współpraca - szkół, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów. Młodzi ludzie bardzo chętnie uczestniczyli w naszym projekcie. Dzięki temu w przyszłości będą mieli dużo większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy w swoim wymarzonym zawodzie - dodaje.

W Poznaniu realizowane są dwa projekty - "Wyposażenie placówek oświatowych w nowoczesny i wysokospecjalistyczny sprzęt technologiczny na terenie MOF Poznania" oraz Projekt "Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu - wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania". Są one współfinansowane ze środków unijnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega. W 11 powiatach naszego regionu!
17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
6.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro