Tajemnice fortepianu Chopina

Aula Artis Kutrzeby 10

Koncert Laureata II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w ramach nagrody Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca dla najlepszego Polaka.
Piotrowi Pawlakowi będzie towarzyszyć {oh!} Orkiestra. Zespół pod przewodnictwem Martyny Pastuszki zyskał miano najlepszej orkiestry specjalizującej się w wykonawstwie historycznym w Polsce.

Koncert poprzedzi prezentacja fortepianu, zbudowanego w Paryżu w 1858 roku. Instrument został zakupiony oraz poddany renowacji w 2010 roku.
g. 18:15 – prezentacja fortepianu (Marek Bracha i Michał Bruliński)
g. 19:00 – koncert

Wykonawcy:
Piotr Pawlak – fortepian historyczny
{oh!} Orkiestra
Martyna Pastuszka – skrzypce, kierownictwo artystyczne

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento D-dur, KV136
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy A-dur nr 12 KV 414
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento F-dur KV 138
Fryderyk Chopin – II koncert fortepianowy f-moll op. 21

Piotr Pawlak — jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów młodego pokolenia. Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów, m. in. V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maj Lind w Helsinkach (2022) i XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt (2017), laureat Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2022) i Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2023), a także dwukrotny uczestnik Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015, 2021).
Współpracował z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, wystąpił również na 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Koncertował na takich scenach jak Filharmonia Petersburska, Filharmonii Berlińska, Sala Verdi w Mediolanie czy Teatr La Scala oraz na festiwalach, m.in. na „Kissinger Sommer” w Bad Kissingen czy „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Pianista angażuje się w przywracanie improwizacji do świata muzyki klasycznej. Inspiruje się w tym zakresie historyczną praktyką wykonawczą, np. poprzez wykonywanie improwizowanych kadencji w koncertach Mozarta.

{oh!} Orkiestra została założona w 2012 roku. Zespół pod przewodnictwem Martyny Pastuszki zyskał miano najlepszej orkiestry specjalizującej się w wykonawstwie historycznym w Polsce i jednej z najciekawszych pod względem muzycznym orkiestr na scenie europejskiej. {oh!} Orkiestra współpracuje obecnie z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi w Polsce, takimi jak Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Instytut Adama Mickiewicza oraz z festiwalami Misteria Paschalia, All’Improvviso, Chopin i jego Europa oraz Actus Humanus. Zespół cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej, o czym świadczą koncerty w najważniejszych salach koncertowych, takich jak Theater an der Wien, Auditorium de l’Opéra de Dijon, Konzerthaus Dortmund oraz na najważniejszych festiwalach w Europie: Bayreuth Baroque Opera Festival, Bachfest Leipzig, Händel Festspiele w Halle i wielu innych. { {oh!} Orkiestra nieustannie na nowo odkrywa zapomniany barokowy repertuar operowy. Ma na swoim koncie prawykonania scenicznych wersji Didone abbandonata Domenica Sarriego, Arminio Johanna Adolfa Hassego i Alessandro nell’Indie Leonarda Vinci, a także koncertowych wersji Gismondo re di Polonia Leonarda Vinci i Il Venceslao Antonio Caldary. {oh!} Orkiestra wydała dziesięć albumów CD.

Martyna Pastuszka – skrzypaczka, koncertmistrz, muzyczny „entrepreneur”. Na przestrzeni lat, występując w całej Europie jako solista, koncertmistrz, kameralista i lider orkiestry, stała się jednym z najbardziej nieszablonowych muzyków swojego pokolenia. Od 2022 współpracuje jako koncertmistrz z Ensemble Pygmalion Raphaëla Pichon i od 2023 Utopia Orchestra Teodora Currentzisa. Jako lider artystyczny i dyrygent Martyna Pastuszka była zapraszana do prowadzenia wielu zespołów, w tym Klaipeda Chamber Orchestra, Orkiestry Iuventus i Polskiej Opery Kameralnej. W 2012 roku Martyna Pastuszka założyła zespół {oh!} Orkiestra specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, z którym regularnie występuje na renomowanych festiwalach i w największych salach koncertowych. W 2023 Martyna Pastuszka otrzymała prestiżową nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku. Do tej pory Martyna Pastuszka wzięła udział w imponującej liczbie ponad 60 nagrań płytowych. Jej ostatnie nagrania były nominowane do wielu prestiżowych nagród, w tym do Fryderyka, ICMA, Koryfeusza oraz Paszportu Polityki w kategorii „osobowość roku”.

Organizatorzy:
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.